Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Zielony kącik

zielony-kacikZielone rośliny spełniają w każdym domu ważną rolę. Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale wytwarzają ożywczą atmosferę w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Łagodzą także promieniowanie sprzętów elektrycznych, które nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Odświeżają powietrze i zapewniają odpowiedni stopień jego wilgotności. Według filozofii feng shui rośliny o wąskich, ostrych liściach przyspieszają przepływ energii w pomieszczeniu, natomiast owalne, miękkie liście działają odwrotnie. W długich, wąskich holach, korytarzach lub w miejscach blisko drzwi ważną rolę odgrywają rozłożyste rośliny, które hamują wpływającą do naszych mieszkań, nie zawsze przecież pozytywną energię.

Ustawiając kwiaty, należy kierować się przede wszystkim tym, w jakich warunkach lubią żyć. Właściwie każda roślina potrzebuje choć przez kilka godzin dziennie naturalnego, słonecznego światła. Najjaśniejszymi miejscami w naszym domu są parapety i okolice okna. Właśnie tutaj najlepiej będą się czuły rośliny światłolube, np. araukaria, begonia kwitnąca czy kroton. Jeśli nasze okna wychodzą na stronę południową lub południowo-zachodnią, idealnym miejscem na założenie hodowli kaktusów jest parapet. Do każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy urządzono je w sposób nowoczesny, czy też stylowy, pasują draceny, zwane inaczej smokowcami. Stanowią one bardzo elegancki akcent. Otoczone właściwą opieką zdrowe draceny mogą się rozrastać do imponujących rozmiarów. Zwiększają one optycznie pomieszczenie, w którym się znajdują. Doskonale prezentują się w towarzystwie roślin o odmiennym kształcie liści, np. figowca sprężystego czy bujnej maronty. Jeżeli łazienka w naszym domu ma okno, przez które dostaje się do jej wnętrza naturalne światło, będzie ona znakomitym miejscem do hodowli roślin lubiących wilgotne, ciepłe powietrze. Idealnie nadają się tutaj popularne biało-zielone trawy (sternbergi), asparagusy, cisusy oraz kwitnące storczyki.

Również kuchnia może wiele zyskać, jeśli ozdobimy ją roślinami doniczkowymi, np. świeżymi ziołami. Idealnym miejscem do ich uprawy jest słoneczny parapet. Na półkach lub szafkach dobrze poczują się paprotki i bluszcze. Im więcej zieleni umieścimy w pomieszczeniu, w którym najdłużej przebywamy, tym szybciej będziemy regenerować nasze siły. Zieleń wpływa kojąco na nasz układ nerwowy, pozwala odpocząć zmęczonym oczom. Jeżeli pokój jest za mały na ustawienie w nim wielu donic z kwiatami, zastosujmy proste rozwiązanie: powieśmy na ścianie lustro tak, aby odbijały się w nim rośliny. W ten sposób optycznie zwiększymy przestrzeń, „podwoimy” też liczbę roślin, a mieszkanie wyda się nam zieloną dżunglą.

Moc roślin zależy od ich barwy


W pokoju dziennym ustawmy rośliny doniczkowe o kwiatach pastelowych, na przykład fiołki alpejskie lub begonie. Wprowadzą one do pomieszczenia ożywczą energię, zaś ich kolor pobudzi nas do większej aktywności. W sypialni natomiast najlepiej hodować jasnozielone paprocie, działające odprężająco i usypiająco.