Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Właściwości wiesiołka

Wiesiołek jeszcze do niedawna uważany był za chwast – dopóki nie odkryto, że ma właściwości lecznicze. Dzięki niemu powstaje nowa gałąź medycyny naturalnej – oeparoterapia.
Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, a do Europy przybyła w 1619 roku. Rozprzestrzeniła się tutaj w bardzo szybkim tempie. Zwłaszcza polski klimat okazał się dla wiesiołka korzystny. W naszym kraju otrzymujemy najlepszy olej na świecie.

Nasiona wiesiołka pozyskujemy z hodowli prowadzonych ekologicznie przez doświadczonych, sprawdzonych plantatorów – mówi Wojciech Nowak, przyrodnik, znawca wiesiołka. Cały proces od zasiewu po zbiór nasion kontrolowany jest przez specjalne służby plantatorskie. Na jakość oleju wpływa czystość tej uprawy. Ale nie tylko ona. Najwartościowszy lek to olej tłoczony na zimno, bez podgrzewania, ponieważ wysoka temperatura zabija cenne składniki. Po wyciśnięciu olej zamyka się w kapsułkach z żelatyny. Szczególnie cenne składniki nasion wiesiołka to NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Wchodzą one także w skład błon komórkowych naszego ciała. Po przebytych chorobach, w wyniku złej diety i procesu starzenia się ilość NNKT maleje. W przypadku ich niedoboru w organizmie pojawiają się rozmaite objawy chorobowe. Olej z wiesiołka uzupełnia braki kwasów nienasyconych. Wachlarz możliwości terapeutycznych tej niepozornej rośliny jest ogromny. Daje znakomite rezultaty w leczeniu miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Obniża też ciśnienie krwi. Badania kliniczne potwierdziły, że wiesiołek wspomaga leczenie alergicznych zmian wrodzonych, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry.

Ma również działanie przeciwzapalne. Wiesiołek wykorzystywany jest w leczeniu reumatoidalnych zapaleń stawów. Oeparol (olej z nasion wiesiołka) reguluje też pracę niektórych hormonów. Lekarze zalecają to lekarstwo przy menopauzie, syndromie przedmiesiączkowym i przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn. Preparaty z tej rośliny wykorzystywane są także przez psychiatrów i neurologów. Oeparoterapia daje dobre rezultaty w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, schizofrenii, demencji starczej, a nawet w chorobie Alzheimera.

Wiesiołek – jest naturalnym lekiem zapobiegającym miażdżycy i łagodzącym objawy alergii.