Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Uspokajające szyszki chmielu

chmiel-roslina-leczniczaRoślina ta leczy nadpobudliwość i zaburzenia snu. Chmiel większości z nas kojarzy się przede wszystkim z piwem, gdyż jego dodatek nadaje temu napojowi charakterystyczną goryczkę. Jednak roślina ta bywa również często używana w ziołolecznictwie. Działanie uspokajające chmiel zawdzięcza substancji, zwanej lupulonem, która hamuje czynności kory mózgowej, a także utrudnia przesyłanie bodźców z nerwów obwodowych do mózgu.

Wyciąg z chmielu pomaga osobom nadpobudliwym, przemęczonym i cierpiącym na problemy ze snem. Regularnie pity napar z szyszek chmielu, połączony z szałwią, korą kaliny i malwą, reguluje cykl miesiączkowy. Naukowo potwierdzone jest działanie bakteriobójcze i antynowotworowe tej rośliny. Razem z rumiankiem, dziurawcem, nagietkiem i babką stosuje się ją pomocniczo po operacjach usunięcia nowotworu. Chmiel wspomaga też pracę układu pokarmowego i pobudza apetyt. Naparem przemywa się owrzodzenia i partie skóry dotknięte grzybicą.
Ma również znaczenie w kosmetyce. Regularne mycie głowy naparem z szyszek chmielu wzmacnia cebulki włosów, leczy łupież, ale również rozjaśnia włosy.