Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Urządzanie mieszkania

Przyznaj, że potrzebujesz urządzić swoje mieszkanie, bądź pokoju tak, aby dodawał on Ci sił i energii do działania, do osiągania zamierzonych celów. Ważne jest prawidłowe rozlokowanie pomieszczeń względem stron świata. Zachowanie równowagi i nie zagracanie ich. Pamiętajmy, aby pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy – wyrzucić lub oddać potrzebującym.

PRZEDPOKÓJ
Wejście do mieszkania określa się często jako „usta chi”. Jest ono bardzo istotne, gdyż to właśnie tędy życiodajna energia ma dostęp do jego wnętrza. Pierwsze wrażenie na widok drzwi i domu powinno być pozytywne. W tym celu można na korytarzu powiesić jakiś obraz i położyć kolorową wycieraczkę. Przedpokój nie może być zagracony ani też za długi. Aby chi mogła swobodnie przepływać, zainstalujmy tu jasne oświetlenie. Natomiast w długim korytarzu strumień energii ulegnie zbytniemu rozpędzeniu. Przyhamują go lampy lub inne przedmioty powieszone na ścianach. Podobne działanie będą miały rozłożyste rośliny ustawione na przemian po obu stronach korytarza. W ciasnym przedpokoju można powiesić lustro lub jakiś pejzaż, które uczynią go bardziej otwartym. Nastrój spokoju, jaki powinien tu dominować, wpłynie pozytywnie na każdą osobę odwiedzającą nasz dom.

POKÓJ DZIENNY
Uważa się go za centrum domu ułatwiające komunikację i zacieśnianie więzi rodzinnych. Południowy wschód (patrząc od strony środka mieszkania) jest jedną z najlepszych dla niego lokalizacji. Dominuje w nim wznosząca się energia Drzewa. Aby pobudzić jej ruch, zainstalujmy lampy, których światło będzie padać na sufit. Chcąc ułatwić przepływ chi w tym pomieszczeniu, należy ograniczyć liczbę mebli do niezbędnego minimum. Pokój dzienny nie może być zagracony, a jego środek powinien być raczej pusty. Musi stwarzać on wrażenie przestronnego i otwartego na ludzi, a dominować powinna w nim atmosfera luksusu i komfortu. Sofy i fotele ustawmy w taki sposób, by ułatwiały rozmowę i sprzyjały kontaktom towarzyskim i rodzinnym. Powinny być miękkie, wygodne i mieć zaokrąglony kształt. Dobrze, jeśli stoją w miejscu, skąd roztacza się ładny widok, np. na ogród lub drzewa na ulicy. Postarajmy się, by zasłony w oknach nie były ciężkie. Gromadzi się na nich kurz i tworzą zastoje energetyczne. Kolorystyka tego pomieszczenia musi sprzyjać zachowaniu pozytywnej chi. Ciemna zieleń harmonizuje z tą energią, jasny fiolet ją uspokaja, a kolory kremowy oraz matowa biel – pobudzają. Pamiętajmy, by sprzęt RTV, emitujący szkodliwe promieniowanie, stał możliwie daleko od miejsc do siedzenia, ale zarazem był z nich dobrze widoczny.

KUCHNIA
Dla kuchenki trzeba zarezerwować najważniejsze miejsce. Stojąc przy niej, musimy widzieć całą kuchnię. Jeśli jednak za plecami mamy drzwi albo też umieszczona jest ona w rogu kuchni, powieśmy nad nią lustro. Będzie w nim widoczna całość pomieszczenia. Ważne jest, by kuchenka (element Ognia) nie znajdowała się obok zlewu lub lodówki (element Wody). Jeśli inny rozkład jest niemożliwy, powieśmy między ty-mi urządzeniami np. drewnianą łyżkę. Za najlepsze uznaje się meble wykonane z drewna. Ostrożnie dawkujmy metalowe i ceramiczne elementy. Dbajmy też o sprawność kurków i drożność rur. Ich zły stan symbolizuje zastój i kłopoty z trawieniem.

POKÓJ DLA DZIECKA
Musi być on na tyle duży, by oprócz miejsca do wypoczynku i nauki zapewnił także przestrzeń do zabawy. Jego wystrój powinien odpowiadać wiekowi naszych pociech. Najlepszą lokalizacją dla niego jest wschód. Panująca tu aktywna energia sprzyja rozwojowi. Wspierać ją będzie utrzymanie pokoju w niebieskiej tonacji. Stymulująco zadziałają dodatki w kolorach zielonym, błękitnym i żółtym, natomiast pastele i jasny fiolet złagodzą atmosferę. Pamiętajmy, że od usytuowania kącika do nauki zależą oceny naszego malucha w szkole. Biurko powinno stać tak, by dziecko miało za sobą ścianę. Nie będzie w tym czasie spoglądało przez okno, tylko na wnętrze pokoju. Ułatwi mu to skupienie uwagi. Łóżko musi stać w najspokojniejszej części pomieszczenia (tak samo, jak w sypialni). Pamiętajmy, że małe dzieci lubią ruch wszelkich wiszących przedmiotów lub wisiorków, które pobudzają także ruch energii wokół ich łóżeczka. Nie powinny jednak wisieć tuż nad nim. Musimy zadbać o czystość i porządek w tym pomieszczeniu. Nie składujmy w nim naszych rzeczy osobistych, a każdą zmianę wystroju omawiajmy z dziećmi. Muszą się czuć tu jak u siebie.

SYPIALNIA
Atmosfera w niej panująca powinna sprzyjać wypoczynkowi oraz udanemu życiu intymnemu. Dlatego powinna być ulokowana w zachodniej części domu. Kupmy łóżko drewniane bez większych metalowych elementów. Przestrzeń pod nim musi być pusta – nie składujmy tam żadnych przedmiotów, bo zakłócają one sen. Najlepsze są materace wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełna, wełna, słoma i włosie. Syntetyczne, np. wypełnione gąbką, jak też sprężynowe, są raczej niewskazane. Pościel i kołdra też powinny być z naturalnych materiałów. Łóżko należy ustawić wezgłowiem do ściany, z dala od drzwi i okna (jego wpływ powoduje niedomagania wątroby). Najgorsza lokalizacja wypada między drzwiami i oknem – leżymy wówczas na linii intensywnego przebiegu energii. Jej strumień zahamuje jednak parawan, stolik nocny czy kryształ tęczowy powieszony pod sufitem. Odprężającą atmosferę w sypialni tworzą miękkie materiały (jin) spowalniejące krążenie chi – np. miękki dywan. Natomiast wyroby typu jang (lśniące, szklane lub metalowe powierzchnie) nie wpływają dobrze na sen. Ściany pomalujmy na pastelowe kolory, które są spokojniejsze. W wystroju niech dominują odcienie różu, bieli oraz szarości, a także dodatki w kolorach czerwonym, fioletowym i złotym, sprzyjające namiętności. Usuńmy z sypialni lustra, gdyż powodują kłopoty ze snem, odbijając naszą chi (choć można je przesłonić na noc). Zakrywajmy też ostre narożniki wysyłające tnącą energię.

ŁAZIENKA I TOALETA
Łazienka jest prawdopodobnie najtrudniejszym do zagospodarowania pomieszczeniem w domu. Dominuje w niej bowiem żywioł Wody i jest przesycona wilgocią, co spowalnia ruch energii i powoduje jej zastoje. Sytuację pogarsza brak okien i światła słonecznego oraz świeżego powietrza. Ideałem byłaby więc łazienka i toaleta z oknem, co jest raczej niemożliwe np. w blokach mieszkalnych. Można jednak tym problemom jakoś zaradzić. Łazienka musi stwarzać wrażenie przestronności. Zwłaszcza jeśli jest mała, elementy jej wystroju powinny być jasne (element jang). Trzeba zadbać o dobre oświetlenie, które pobudzi krążenie energii, oraz o wietrzenie tego pomieszczenia (otwieramy w nim często drzwi i instalujemy elektryczny wentylator). Odpowiednio dobrane gatunki roślin również pobudzą chi, jak też pochłoną nadmiar wilgoci. Nie umieszczajmy tu raczej tkanin – są one trudne do czyszczenia i suszenia. Lepsze są lśniące, twarde powierzchnie – ceramika, marmur, szkło. Bardzo pożądane w łazience są lustra, które likwidują zastoje energetyczne i optycznie powiększają przestrzeń. Nie należy jednak umieszczać ich naprzeciw siebie. Niezwykle istotne jest, by drzwi do toalety były zawsze zamknięte, a sedes umieszczony jak najdalej od nich. Wszystko po to, by przez rury kanalizacyjne nie wyciekała z domu energia życiowa oraz… pieniądze (oczywiście, w symboliczny sposób). Niepolecane jest też połączenie drzwiami sypialni z łazienką.