Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Twój talizman

talizmanNawet wykształceni i oczytani ludzie w wierzą, iż niektóre przedmioty przynoszą im szczęście. Popularnie nazywa się je „maskotkami” (od prowansalskiego słowa masco oznaczającego maga). Bardziej prawidłowym ich określeniem jest jednak talizman (wywodzący się od greckiego wyrazu telesma, czyli „tajemnica”).

Talizman jest przedmiotem przynoszącym szczęście i oddalającym niebezpieczeństwo. Odróżnia go to od amuletu, który chroni przed złymi urokami lub chorobą. Talizman należy nosić w ukryciu blisko ciała. W dawnej Polsce trzymano go na piersi w płóciennym woreczku, zwanym amelią. Natomiast amulet musi być widoczny – na szyi, palcu albo nadgarstku. Jedna z podstawowych zasad magii głosi: „podobne wywołuje podobne”. Stanowi ona znane już prymitywnym plemionom przekonanie, że przechowując podobizny zwierząt i roślin, zostaniemy obdarzeni ich przymiotami.

Słoń to w Azji symbol władzy, mądrości oraz pokoju. Natomiast świnia -ze względu na liczne potomstwo -jest znakiem zadowolenia i obfitości. Stąd wziął się zwyczaj dawania w prezencie słonika „na szczęście” i skarbonek w kształcie świnki. Podkowa znaleziona na drodze i przybita nad wejściem do domu przynosi szczęście, bo koń był czczony ze względu na swą siłę i inteligencję. Najpopularniejszą rośliną-talizmanem jest koniczyna. Ze względu na szybki wzrost była wielbiona przez Celtów jako symbol życia. Zaś czterolistna ma dodatkową moc, bo czwórka jest liczbą odzwierciedlającą idealny porządek świata. W Polsce szczególną siłę przypisywano czerwonemu kolorowi, który powiązany jest ze wschodem słońca i ogniem, a tym samym płodnością oraz bogactwem. Nitki w tym kolorze wiązano dzieciom na ubrankach, koniom na uprzężach, zwierzętom na szyi. Kobiety natomiast nosiły, jak widać nie tylko dla ozdoby, czerwone korale. Od wieków wtajemniczone osoby potrafiły samodzielnie sporządzać talizmany. Nie jest to wcale trudne i każda z nas może to zrobić. Najlepiej, jeśli talizmanem stanie się prezent od osoby, którą lubimy lub kochamy (np. pluszowy miś, wisiorek : z serduszkiem). Najpierw należy oczyścić dany przedmiot z obcej energii. W tym celu zapal świecę i skieruj wzrok na wschód. Skup się i przesuń przedmiot nad płomieniem. Jeśli twoje życzenie ma rozwiązać problemy sercowe, zawieś przedmiot na sercu. Jeżeli talizman ma zapewnić ci powodzenie w sferze materialnej – przyłóż go sobie do czoła. Następnie wypowiedz swe pragnienie i poproś tajemne moce o przybycie: „Przybywajcie, dobre moce – o to was proszę!” Powtarzaj tę formułę do czasu, aż płomień świecy zachybocze. Jest to znak, że moce są już przy tobie, gotowe do pomocy. Teraz potrzyj o siebie dłonie, aż poczujesz w nich ciepło. Weź przedmiot w obie ręce mocno go ściśnij i powiedz, czego od niego oczekujesz, np.: „Muszę zdać na studia…”, „Chcę, żeby Jacek mnie pokochał…”. Na koniec podziękuj dobrym silom za pomoc. Talizman musisz zawsze nosić przy sobie. Wtedy na pewno przyniesie ci szczęście.

W różnych kulturach świata odmienne przedmioty uważane są za talizmany. W starożytnym Egipcie kultem otaczano skarabeusze, czyli święte żuki. Przedmioty w jego kształcie dawały zdrowie oraz siłę. Natomiast chińskie pieniążki szczęścia (z dziurką, zawieszone na sznureczku) zapewniają powodzenie w finansach. Niektórzy ludzie sądzą, że szczęście może nam przynieść nawet guzik.