Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Stwórz w swoim mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę

Kolory, materiały i kształty przedmiotów wpływają na samopoczucie domowników.

Według feng shui wszystko to, co zdarza się we wszechświecie, dzieje się za sprawą dwóch przeciwstawnych energii – jin i jang. Jin jest żeńska, ciemna i bierna, natomiast jang jest męska, jasna i aktywna. Energie te uzupełniają się wzajemnie i decydują o zachowaniu równowagi w otoczeniu. Każda bowiem rzecz oraz czynność jest bardziej jin albo bardziej jang.

Jin to kolory łagodne, czyli zieleń, błękit, czerń i brąz; kształty zaokrąglone, prostokątne, faliste; materiały naturalne, takie jak wiklina, drewno i tkaniny. Natomiast jang to kolory aktywne, takie jak czerwień, żółć i pomarańcz; kształty kwadratowe, ale i koliste (koło to wyjątek, bo choć jest krągłe, stanowi najbardziej zwarty kształt), powierzchnie lśniące i twarde, np. marmur, granit i szkło. Dlatego też kolory, kształty i tworzywo przedmiotów znajdujących się w naszym domu nadają krążącej energii charakter bardziej jin albo bardziej jang. Sami więc możemy postanowić, jaką chcemy stworzyć atmosferę w domu. W zależności od czynności, które zamierzamy wykonywać w poszczególnych pomieszczeniach, zadecydujmy, jak je urządzić. I tak np. w sypialni mogą przeważać elementy jin, np. błękitne ściany, wełniane koce, puszysty dywan. Będą one bowiem spowalniały ruch energii, dzięki czemu zapewnią nam spokojny, zdrowy sen. Z kolei pokój, w którym będziemy przyjmować gości, powinien mieć więcej elementów jang. Może to być np. okrągły, szklany stół lub barwne dodatki (np. czerwone kwiaty). Będą one pobudzać przepływ energii, a przez to ożywiać atmosferę w czasie spotkania. Podobnie można urządzić pokój do pracy, gdzie pożądana jest atmosfera sprzyjająca myśleniu i koncentracji.

Okna zasłonięte żaluzjami są bardziej jang, natomiast zasłonięte firankami są bardziej jin. Jeżeli zachowamy harmonię pomiędzy jin i jang, zapewnimy sobie oraz bliskim dobre samopoczucie. Brak bowiem równowagi może prowadzić do zaburzeń energetycznych w mieszkaniu, co w konsekwencji może źle wpłynąć na jego domowników. Zadbajmy więc sami o właściwe urządzenie domu, dostosowując zasady feng shui do własnych potrzeb.