Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Naturalne materiały zapobiegają zastojom energii

naturalne-materialy-energiaDrewno i ceramika tworzą atmosferę spokoju i odprężenia. Meblując mieszkanie, kierujemy się względami estetycznymi, kolorystyką, dobieramy materiały, mając na uwadze kwestie praktyczne (chodzi głównie o łatwość sprzątania i utrzymania porządku), a przede wszystkim indywidualne upodobania. Jeżeli jednak chcemy zaaranżować wnętrze zgodne z zasadami feng shui, powinniśmy zainteresować się bliżej właściwościami poszczególnych materiałów, które mają się znaleźć w naszym domu.

Wywierają one znaczny wpływ na cyrkulację energii, mogą przyspieszać jej przepływ albo go spowalniać. Przewaga któregoś z nich prowadzi do zaburzenia harmonii. Co powinniśmy wiedzieć o właściwościach poszczególnych materiałów, by nie popełniać błędów?
Po pierwsze, unikajmy w mieszkaniu sztucznych tworzyw, bowiem blokują one przepływ energii, a tym samym doprowadzają do jej zastojów. Dlatego, jeżeli tylko możemy, zrezygnujmy z syntetyków na rzecz któregoś z naturalnych tworzyw.
Wiele osób ma szczególne upodobanie do drewna, które tworzy w pomieszczeniu ciepły, przytulny nastrój. Faktycznie, jest to materiał, którego obecność w mieszkaniu, nawet w dużych ilościach, na pewno nie zaszkodzi. Uważa się, że ma neutralny wpływ na chi. Jedynie jego twarde gatunki – np. mahoń – o mocno lakierowanej powierzchni mogą nieznacznie przyspieszać jej przepływ, natomiast miękkie i surowe – spowalniać.
Materiał ten zapobiega też zastojom energii. Wnętrze z drewnianymi meblami i podłogą sprzyja więc wypoczynkowi i odprężeniu.

Coraz częściej, ze względu na łatwość utrzymania czystości, decydujemy się na wyłożenie podłóg płytkami ceramicznymi. Ceramika wpływa łagodząco na energię, stwarza przyjazną, spokojną atmosferę.
Chyba że kafle są błyszczące i wypolerowane, wówczas zbliżają się właściwościami do szkła, które przyspiesza przepływ energii. Jest to szczególnie odczuwalne, jeżeli szkło pokrywa dużą powierzchnię.

Podobne działanie ma metal, który doskonale się sprawdza w małych, ciemnych pomieszczeniach, zagrożonych zastojami energetycznymi.
W niewielkiej ilości jest jak najbardziej wskazany, ale modne ostatnio laboratoryjne wnętrza – zdominowane przez metal i szkło – nie sprzyjają relaksowi i atmosferze odprężenia.
Nieodłącznym elementem wystroju wnętrz są również różnego rodzaju tkaniny. W oknach wieszamy zasłony i firany, meble nakrywamy narzutami. Spowalniają one cyrkulację energii, dlatego powinniśmy pilnować, by nie znalazły się w pomieszczeniu w nadmiarze, gdyż może wówczas dojść do zastojów energetycznych. Przy zakupie zwracajmy uwagę nie tylko na wzór, ale również na to, by tkaniny były wykonane z włókien naturalnych, w ostateczności z minimalnym dodatkiem syntetyków.
Drewno, len, bambus, wiklina i ceramika o niebłyszczącej powierzchni to materiały idealne do pomieszczeń, w których pragniemy się wyciszyć, na przykład do sypialni. Natomiast akcenty szklane i metalowe doskonale ożywią wnętrze, które powinno tętnić życiem, a więc pokój dzienny albo nasze miejsce pracy.