Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Mieszkanie w stu odcieniach

mieszkanie-w-100-odcieniachJeśli znudziły nam się białe ściany, możemy – zgodnie z panującą dziś modą – dać upust fantazji i pomalować je na swoje ulubione kolory.
Niewątpliwą zaletą kolorowych ścian jest możliwość kształtowania za ich pomocą przestrzeni: odpowiednie barwy optycznie zwiększają lub zmniejszają pomieszczenia. Jeśli pokój jest słoneczny, możemy śmiało zastosować ciemniejszą tonację i pomalować go na granatowo lub ciemnozielono. Kolory te wytworzą w pomieszczeniu atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.

Nadają się one jednak wyłącznie do dużych wnętrz, gdyż zmniejszają optycznie ich powierzchnię. Jeśli zastosujemy w małym pokoju ciemne barwy, będą one oddziaływały przytłaczająco, niekiedy mogą nawet wywoływać stany depresyjne. Kolory jasne, ale utrzymane w chłodnej tonacji, np. błękit czy seledyn, odbijają światło. Sprawia to, że wnętrze w takim kolorze wydaje się bardziej przestronne. Jednak wśród pomalowanych na te kolory ścian nie można stworzyć ciepłej i przytulnej atmosfery. Chłodne barwy nie nadają się więc do sypialni czy pokoju dziecinnego, sprawdzają się natomiast w kuchni lub w łazience. Powinniśmy raczej unikać stosowania barw ostrych i jaskrawych, szczególnie w dużych pomieszczeniach. Bardzo szybko męczą one wzrok, a czasem mogą wywołać niepokój lub agresję.

Dobierając kolory, kierujmy się również naturalnym światłem danego pomieszczenia. Jeżeli okna pokoju wychodzą na stronę północ- ną, zastosujmy słoneczny, ciepły kolor, który go rozjaśni, np. żółty czy brzoskwiniowy. Do pomieszczeń znajdujących się po stronie południowej lub południowo-zachodniej nadają się blade i przygaszone barwy, np. lawendowy lub kremowy. Ciekawy efekt osiągniemy, malując ściany pokoju na różne kolory. Decydując się na taki krok, pamiętajmy, aby wybrane odcienie nie „gryzły się” ze sobą. Jeśli chcemy wyeksponować jedną ze ścian, zastosujmy jaskrawą farbę, np. czerwoną.

Żółty – to barwa Słońca. Wpływa korzystnie na układ nerwowy, pobudza do pracy.
Pomarańczowy – symbolizuje witalność. Może ożywić każde pomieszczenie.
Czerwony – rozgrzewa, podnosi ciśnienie, poprawia nastrój i zaostrza apetyt.
Wrzosowy – sprzyja kontaktom towarzyskim. Pomaga też pozbyć się stresów.
Indygo – stwarza w pomieszczeniu atmosferę harmonii. Łagodzi objawy nerwicy.
Niebieski – działa uspokajająco i usypiająco. Doskonały do kuchni lub łazienki.
Zielony – regeneruje siły, reguluje pracę układu krążenia. Napawa optymizmem.

Sufit również nie zawsze musi być biały. Można pomalować go na taki sam kolor co ściany.Trzeba się jednak zastanowić, czy warto, ponieważ kolorowy sufit wywołuje wrażenie, że pomieszczenie jest niższe niż w rzeczywistości. Dlatego na taki eksperyment mogą sobie pozwolić głównie właściciele wysokich mieszkań. Interesujące efekty osiąga się, stosując odpowiednie rodzaje tynków. Nieregularna powierzchnia ściany, pomalowana na jaskrawy kolor, zwiększy optycznie pomieszczenie. Jeżeli nam się zdarzy, że zdecydujemy się na jakiś kolor, który po nałożeniu na ścianę wydaje nam się zbyt intensywny, nie trzeba go wcale zamalowywać. Wystarczy przetrzeć świeżo pomalowaną powierzchnię gąbką. Uzyskamy w ten sposób bardzo oryginalny efekt i złagodzimy intensywność koloru.

Barwy wpływają także na nasz stan zdrowia. Od tysięcy lat chińscy i hinduscy lekarze skutecznie posługują się koloroterapią, czyli leczeniem różnych dolegliwości za pomocą kolorów. Wiadomo na przykład, że czerwień pobudza. Dlatego osobom z niskim ciśnieniem, apatycznym czy osłabionym, zaleca się przebywanie w pomieszczeniu o tej właśnie barwie. Kontakt z tym kolorem odradza się natomiast ludziom przemęczonym. Niebieski działa usypiająco i uspokaja. Wśród niebieskich ścian dobrze czują się osoby, które mają gorączkę, zaś zielony znakomicie przeciwdziała depresji. Mając na uwadze lecznicze działanie kolorów, możemy pomalować nasze mieszkanie tak, aby nie tylko było ładne, ale i zdrowe. Odcienie żółtego i pomarańczowego wprowadzają radosny nastrój i ciepłą atmosferę. Ponadto wpływają korzystnie niemal na cały ludzki organizm. Kolory te znakomicie więc nadają się do dziecinnego pokoju albo salonu. Pastelowe barwy dają poczucie bezpieczeństwa oraz łagodzą stres. Ich dobroczynne działanie można wykorzystać w tych pomieszczeniach, w których przebywamy najwięcej w ciągu dnia. Kolorowe ściany zdobią mieszkanie. Przed malowaniem należy więc wypróbować kilka odcieni, aby wybrać ten, który będzie nam odpowiadał.