Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Mieszkanie kształtuje nasze życie

Wiele problemów, z którymi   się stykasz, rozwiąże przemeblowanie domu. Czasami nie trzeba wiele, by uzdrowić związek… Może wystarczy wstawić do pokoju kwiaty?

STREFA KARIERY
Odpowiada za harmonijny rozwój osobowości
Jeśli w twoim życiu pojawiają się problemy, z którymi nie możesz sobie poradzić, znawcy feng shui twierdzą, że ich źródła należy szukać… w mieszkaniu, a dokładnie w jego rozkładzie lub wystroju (zwłaszcza jeżeli rozpoczęły się po przeprowadzce do innego domu lub po gruntownym remoncie). Mieszkanie jest bowiem odzwierciedleniem naszego życia. Aby ustalić, które miejsce odpowiedzialne jest za daną sferę życia, na narysowany w skali plan domu należy nałożyć siatkę bagua (rysunek obok). Tak, jak pokazano na rysunku, schemat przykładamy dolną częścią do ściany, na której znajduje się wejście. Jeśli mieszkanie ma kształt prostokąta, rysunek można trochę „spłaszczyć” dostosowując go do kształtu domu. Siatka bagua podzieli je na dziewięć równych pól nazywanych strefami kariery, wiedzy, rodziny, zamożności, reputacji, partnerstwa, dzieci, uczynnych przyjaciół oraz tai chi (centrum).
Obszar domu poświęcony karierze znajduje się w dolnej części schematu bagua, pośrodku. W rozumieniu feng shui  pojęcie kariera odnosi się nie tylko do pracy zawodowej. Należy je rozumieć ogólniej, jako dokonywanie życiowych wyborów.
Jeśli towarzyszy ci uczucie zniechęcenia, stwierdzasz, że wybrałaś niewłaściwą drogę i nie cieszysz się ze swoich osiągnięć, być może powinnaś przeanalizować w swoim mieszkaniu strefę kariery. Warto to zrobić także wtedy, gdy masz problemy ze znalezieniem pracy, ciągle ją zmieniasz lub czujesz się niespełniona w życiu zawodowym. Pierwszym krokiem, jaki powinnaś wykonać, jest uporządkowanie tego miejsca. Jeśli bowiem zagracają je rozmaite pudła, buty lub ciężkie meble, nie może tu swobodnie krążyć życiodajna energia i właśnie bałagan jest źródłem niepowodzeń. Usuń więc z tej strefy niepotrzebne przedmioty i dokładnie zetrzyj kurz. Czasami wystarczy tylko tyle, by w twoim życiu nastąpił pozytywny przełom. Feng shui zaleca rozwiązania najprostsze i jak najmniej radykalne. Jeśli okaże się to niewystarczające, strefę tę ożywisz wieszając na ścianie duże lustro, obrazy z motywami wodnymi lub ustawiając w niej czarkę z wodą albo akwarium. Pamiętaj jednak, żeby wprowadzać takie zmiany, do których jesteś przekonana. Nie wieszaj obrazka, który przedstawia wodę, jeżeli nie możesz na niego patrzeć. Zawsze możesz zastosować inne rozwiązanie.
STREFA WIEDZY
Odpowiada za harmonijny rozwój osobowości
Strefa odpowiedzialna za wiedzę umiejscowiona jest w lewym, dolnym rogu siatki bagua. Podobnie jak w przypadku kariery, nie należy zawężać znaczenia słowa „wiedza” do wykształcenia i wiadomości zdobytych w szkole. Feng shui kładzie nacisk głównie na tzw. wiedzę duchową, czyli umiejętność wsłuchania się w swój wewnętrzny głos. Posiąść wiedzę w tym rozumieniu to odnaleźć swoje życiowe powołanie, pracować nad sobą, by zwalczyć własne słabości i wciąż doskonalić życie wewnętrzne. Strefa ta odnosi się również do wiedzy nabytej, a więc rozumianej w tradycyjny sposób, jednak ona ma tutaj znaczenie drugoplanowe. Na część mieszkania odpowiadającą za wiedzę powinnaś zwrócić uwagę, jeśli czujesz się zagubiona w otaczającej cię rzeczywistości, nie masz pomysłu na to, co zrobić ze swoim życiem, stale zaniedbujesz sferę duchową. Gdy zaczniesz dociekać przyczyn tego stanu rzeczy, może się okazać, że strefa wiedzy na rysunku twojego domu nie ma regularnego kształtu kwadratu lub prostokąta, tylko wypada tam wnęka, czyli tzw. przestrzeń odjęta. W tej sytuacji wzrasta prawdopodobieństwo, że pojawią się opisane wcześniej problemy. Jednak stosunkowo prosto możesz im zaradzić, wieszając spore lustro w miejscu, w którym występuje ubytek. Odbijający się w zwierciadle obraz pomieszczenia „nadbuduje” brakującą przestrzeń. Jeśli jednak nie masz do czynienia z przestrzenią odjętą, a mimo to czujesz, że w opisywanej sferze życia nie wszystko układa się tak, jak powinno, należałoby pomyśleć o przemeblowaniu pomieszczenia. Strefa wiedzy w mieszkaniu powinna sprzyjać wyciszeniu i kontemplacji. Istotne jest, byś odnalazła tam spokój, a twoich myśli nie rozpraszały zbyt krzykliwe elementy wystroju. Do pomieszczenia tego musi docierać dużo światła dziennego, dlatego lepiej zupełnie zrezygnować w nim z zasłon. Aby dodatkowo go rozjaśnić i pobudzić przepływ energii, można umieścić w oknie kryształ naturalny lub tęczowy. Atmosferę skupienia i spokoju stworzą powieszone na ścianach obrazy majestatycznych gór lub nastrojowe zimowe pejzaże. Zamierzony efekt odniesiesz również dekorując tę część domu rozmaitymi pustymi naczyniami.
STREFA RODZINY
Określa twe stosunki ze starszym pokoleniem
Jeżeli źle układają się twoje stosunki z rodzicami albo innymi starszymi członkami rodziny, powinnaś zainteresować się w swoim mieszkaniu strefą rodziny. Wiąże się ona z przeszłością, określa twój stosunek do autorytetów, tradycji, przodków i starszych krewnych. Jest również odzwierciedleniem twoich kontaktów z przełożonymi w pracy. W siatce bagua umiejscowiona jest po lewej stronie, na środku schematu. Aby zażegnać wciąż powracające, nierozwiązane konflikty mające źródło w przeszłości, na początek trzeba dokładnie wysprzątać część domu przypadającą na strefę rodziny. W ten sposób zagwarantujesz niezakłócony niczym dopływ energii. Problemy z porozumieniem ze starszym pokoleniem występują często wówczas, gdy we wspomnianej strefie urządzona jest domowa graciarnia. W pomieszczeniu tym dochodzi zwykle do zastojów energetycznych – to one czynią niemożliwym uporządkowanie zaszłych spraw i uporanie się z przeszłością. Po dokładnym uprzątnięciu wnętrza postaraj się zamontować w nim odpowiednie oświetlenie, ożywiające ponury nastrój. Najbardziej wskazane są kinkiety, które kierują snop światła w górę. Nieodzowne są również wysokie rośliny doniczkowe o wydłużonych liściach. W pomieszczeniu można ustawić także cięte kwiaty. Do poprawy stosunków z osobami starszymi przyczynią się również rodzinne zdjęcia oraz obrazy – zwłaszcza wiosenne pejzaże.
STREFA BOGACTWA
Wiąże się z sytuacją finansową domowników
Słowo bogactwo od razu kojarzy się z wysokim standardem życia i dostatkiem materialnym. Rzeczywiście, ta strefa mieszkania, znajdująca się w lewym górnym rogu siatki bagua, wiąże się z sytuacją finansową domowników. Jednak wcale nie zamożność w dosłownym rozumieniu tego słowa jest tutaj najważniejsza. Tę część domu powinny uaktywnić przede wszystkim osoby niezadowolone z tego, co otrzymują od życia. Aby ocenić, czy powinnaś zaktywizować tę strefę, musisz odpowiedzieć sobie na pytania, czy optymistycznie spoglądasz w przyszłość, czy raczej się jej obawiasz? Podejmujesz wyzwania stawiane przez los czy pozostajesz bierna? Oznaką niedoborów energii w tej strefie jest przekonanie, że los ci nie sprzyja. Powinnaś wówczas zdecydować się na zmianę wystroju wnętrza. Zrób to także wtedy, gdy zauważysz, że pieniądze przeciekają ci przez palce, gdyż ciągle pojawiają się nieprzewidziane wydatki, lub odniosłaś poważną stratę finansową. Skutek ożywienia tej sfery domu może być oczywiście wymierny, jak poprawa sytuacji materialnej lub przynajmniej szansa zarobienia dodatkowych pieniędzy, lub wzbogacający w sensie duchowym – doświadczenie, które np. pozwoli ci w pozytywny sposób spojrzeć na życie.
Aby uaktywnić w mieszkaniu strefę bogactwa, tak jak w poprzednich przypadkach można posłużyć się roślinami doniczkowymi, które wniosą do niej ożywczą, dynamizującą energię związaną z żywiołem Drewna.  Pomocna w rozwiązaniu problemów okaże się również woda (fontanna, akwarium i obrazy przedstawiające wodospady, morza, jeziora). Możesz również w części mieszkania odpowiedzialnej za zamożność umieścić przedmioty, które kojarzą się ze szczęściem, powodzeniem i poczuciem spełnienia.
Gorzej, jeśli kłopoty finansowe są spowodowane niewłaściwym rozmieszczeniem pomieszczeń. W sytuacji, gdy w strefie zamożności przypadają toaleta albo łazienka,      często bogactwo „wypływa z domu” razem z wodą. Ponieważ najczęściej niemożliwa jest zmiana usytuowania łazienki, należy zastosować odpowiednie środki zaradcze. Na drzwiach pomieszczenia na wysokości wzroku możesz zawiesić lusterko, które będzie przeciwdziałało utracie energii, odbijając ją. Należy również pamiętać o tym, by drzwi łazienki i toalety były zawsze zamknięte.
STREFA PARTNERSTWA
Od niej zależy pomyślność twojego związku
Na tę strefę – znajdującą się w prawym, górnym rogu siatki bagua – powinnaś zwrócić uwagę, jeśli w twoim życiu uczuciowym nie wszystko układa się tak, jak powinno. Być może ciągle trafiasz na niewłaściwych mężczyzn, a obiecujące znajomości nie mogą przetrwać próby czasu? Albo twój długoletni związek przechodzi kryzys, którego nie potraficie zażegnać? To mogą być sygnały, że w twoim domu w strefie partnerstwa brakuje ożywczej energii albo napotyka ona na jakieś przeszkody i nie może swobodnie krążyć. Jeśli pole to przypada w jednym z mało używanych na co dzień pomieszczeń (np. pokoju gościnnym lub domowej graciarni), jest bardzo prawdopodobne, że nie uda ci się uniknąć problemów w życiu osobistym. Aby uporządkować sprawy uczuciowe, musisz zacząć od uprzątnięcia odpowiedzialnej za nie części mieszkania. Usuń z niej wszelkie zbędne sprzęty, zadbaj również o oświetlenie, gdyż światło zapobiega zastojom energetycznym. Krążenie energii można również pobudzić umieszczając w pomieszczeniu kryształy. Zatroszcz się o to, by nie zabrakło tam świeżych kwiatów i przedmiotów kojarzących się z partnerstwem i szczęściem rodzinnym, a więc rzeczy o symetrycznym kształcie (symbolizujących połączone ze sobą dwie połówki jednego owocu) lub ułożonych w pary. Z otoczenia usuń natomiast elementy budzące negatywne skojarzenia, przywodzące na myśl rozstanie lub samotność (np. ponure obrazy), zastąp je upominkami od ukochanego.
STREFA REPUTACJI
Decyduje o tym, jak postrzega cię otoczenie
Każdy z nas marzy o tym, żeby być osobą powszechnie lubianą, szanowaną, cieszącą się autorytetem. To, jak jesteś postrzegana przez otoczenie, znajduje odzwierciedlenie w strefie reputacji (w siatce bagua umieszczonej centralnie, u góry, najczęściej dokładnie naprzeciw wejścia do domu). Jeśli jest ona ożywiona, energia krąży w niej bez przeszkód, cieszysz się sympatią innych. Twoje zdanie jest poważane, posiadasz dar przekonywania i wywierania wpływu na  ludzi. Twoje poglądy są jasne i klarowne i rzadko zdarza się, że je zmieniasz. Jeżeli natomiast czujesz, że nie masz siły przebicia, nikt nie liczy się z twoim zdaniem, ocenę samej siebie uzależniasz od tego, co mówią o tobie inni, często skarżysz się na osamotnienie lub wręcz wrogość otoczenia, krytycznie przyjrzyj się tej części domu. Najprawdopodobniej dostrzeżesz tam jakieś braki. Ta strefa mieszkania powinna oddziaływać na ciebie w bardzo pozytywny sposób (w jaki ty chciałabyś oddziaływać na innych), wyróżniać się oryginalnością, niezwykłością i blaskiem. Tam możesz zgromadzić dzieła sztuki, przedmioty odznaczające się szczególnym pięknem lub stanowiące dla ciebie niezwykłą wartość. Podobnie jak w przypadku innych sfer, i w tej nie może zabraknąć światła – to niemal klucz do sukcesu. Jeśli pomieszczenie odpowiedzialne za reputację (czasami używane jest też pojęcie „strefa sławy”) jest pogrążone w mroku, najprawdopodobniej tobie też nie uda się zabłysnąć. Dlatego zadbaj o to, by w dzień docierało do niego jak najwięcej światła słonecznego, a gdy go zabraknie, zastępowało je intensywne, sztuczne oświetlenie (snop światła powinien być skierowany w górę). W tym wyjątkowym miejscu mieszkania możesz również wprowadzić akcenty o intensywniejszej niż gdzie indziej kolorystyce, zwłaszcza czerwone, wiążące się z aktywizującą energią Ognia. Zgromadź tu także przedmioty, które działają na ciebie inspirująco (może to być na przykład album z ulubionymi obrazami). Strefa reputacji to także idealne miejsce do słuchania ulubionej muzyki, a także przechowywania książek, których lektura dostarcza ci niezapomnianych przeżyć.
Jeśli harmonijny kształt tego pomieszczenia został zaburzony jakąś wnęką, koniecznie zrekompensuj ten ubytek powierzchni wieszając na ścianie duże lustro.
STREFA DZIECI
W niej odzwierciedlają się kontakty z dziećmi
Twoje stosunki z dziećmi znajdują odbicie w strefie mieszkania usytuowanej po prawej stronie siatki bagua w jej środkowej części. To ona odpowiada za to, jak odnajdujesz się w roli rodzica, czy masz dobre kontakty z dziećmi, jak kształtuje się ich życie, a także – w przypadku, gdy jest nieodpowiednio zaaranżowana – za ewentualne problemy wychowawcze lub nawet niemożność zajścia w ciążę. Strefie tej, przez wielu znawców określanej też mianem strefy kreatywności, podlega również twój dorobek intelektualny, a więc wszelkie pomysły realizowane w życiu zawodowym bądź prywatnym i talenty, które rozwijasz.
Powinnaś zwrócić baczną uwagę na tę strefę, jeśli stwierdzisz, że nie możesz znaleźć wspólnego języka z dziećmi lub odczuwasz stagnację umysłową i odnosisz wrażenie, że przestałaś się rozwijać. Ta część domu wiąże się również ze zmysłami: smaku, dotyku, węchu, wzroku i słuchu, dlatego wskazane jest, by znalazły się w niej przedmioty oddziałujące na wszystkie zmysły: pachnące kwiaty, metalowy gong i utrzymane w jaskrawej kolorystyce obrazy. Pomieszczenie to powinna wypełniać pogodna muzyka. Zadbaj o to, by jego wystrój odbiegał od schematu. Aranżując je, puść wodze fantazji i pozwól sobie na większą ekstrawagancję niż w przypadku pozostałych pokoi. Przedmioty o fantazyjnych kształtach, niestandardowe meble i dodatki wytworzą w nim atmosferę budzącą radosne skojarzenia z dzieciństwem i pobudzającą do kreatywnego myślenia.
STREFA TAI CHI
Centralny punkt, który dostarcza sił witalnych
Punkt tai chi stanowi wyznaczony geometrycznie środek mieszkania. Tutaj mieści się jego centrum energetyczne. To miejsce ma wyjątkowe znaczenie, decyduje bowiem o naszej witalności, nastawieniu do życia, zdrowiu, a także umiejętności trzymania się „złotego środka”, a więc niepopadaniu w żadne skrajności. Warto wiedzieć, że nie tylko Chińczycy przywiązywali wagę do centralnego punktu mieszkania, w wielu zabytkach naszego kręgu kulturowego środek pomieszczenia zaakcentowany jest poprzez charakterystyczne ułożenie płytek podłogowych czy wzory na suficie.
Jeśli centralny punkt mieszkania jest zablokowany ciężkim meblem, kominkiem, grubą ścianą albo schodami, do twojego wnętrza nie może dotrzeć życiodajna energia. W takim wypadku często może ci się wydawać, że życie cię nie rozpieszcza. Nieustannie musisz zmagać się z przeciwnościami, odnosisz wrażenie, że wszystko sprzysięgło się przeciwko tobie i brakuje ci sił do dalszego pokonywania przeszkód. Może towarzyszyć ci również uczucie rezygnacji, przeświadczenie, że i tak każde twoje działanie zakończy się niepowodzeniem. Często też dręczą cię niepokoje wewnętrzne, niezdecydowanie lub wątpliwości co do słuszności dokonywanych w życiu wyborów. Jeśli natomiast centrum energetyczne w twoim domu jest uaktywnione, należysz do osób pogodnych, szczęśliwych, zrównoważonych i jest bardzo prawdopodobne, że zdrowie będzie ci dopisywać.
W jaki sposób wzmocnić siłę oddziaływania tego miejsca? Możesz je uaktywnić instalując w pomieszczeniu silne światło, skierowane w górę, lub stosując w wystroju wnętrza intensywne, ciepłe kolory. Jego oddziaływanie wzmocnią też remedia używane w feng shui do pobudzenia przepływu energii, takie jak spirale DNA i kryształy. Jeżeli tak się złożyło, że w centrum mieszkania znajduje się domowa graciarnia, koniecznie powinnaś ją przenieść w inne miejsce, żeby nie hamowała przepływu energii. Na pewno odczujesz wówczas poprawę jakości swojego życia. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy we wspomnianym punkcie znajdują się schody, ściana lub kominek, które blokują punkt tai chi. W tym wypadku należy wytyczyć zastępcze punkty centralne w dwóch sąsiednich, przyległych pomieszczeniach i uaktywnić je za pomocą wymienionych środków.


STREFA ODDANYCH PRZYJACIÓŁ

Sprawia, że masz na kogo liczyć w potrzebie
Jeżeli w twoim mieszkaniu w strefie przyjaciół energia krąży bez przeszkód, czujesz się pewnie i bezpiecznie. Wierzysz bowiem w to, że jesteś w stanie znaleźć wyjście z najtrudniejszej nawet sytuacji. Czasami zastanawiasz się, jak to się dzieje, że kiedy znajdziesz się w tarapatach, pomoc nadchodzi zawsze w samą porę. Nagle na twojej drodze pojawia się osoba, która pomoże ci się wydostać z opresji, otrzymujesz bardzo cenną radę lub po prostu występuje szczęśliwy zbieg okoliczności. Nic dziwnego, że często czujesz się wybranką losu i z optymizmem patrzysz w przyszłość. Zupełnie inaczej sprawy przedstawiają się, kiedy do strefy uczynnych przyjaciół dociera zbyt mało energii chi. Wydaje ci się wówczas, że jesteś pozostawiona samej sobie, a w obliczu kłopotów nie masz do kogo zwrócić się o pomoc. Przeraża cię świadomość, że możesz liczyć tylko na własne, skromne siły. Tymczasem możesz zmienić tę sytuację…
Strefa oddanych przyjaciół znajduje się w prawym, dolnym rogu siatki bagua (najczęściej po prawej stronie od wejścia). Powinny się tam znaleźć wyroby z kryształu, minerały i kamienie półszlachetne – te elementy wniosą do pomieszczenia ożywczą energię. Możesz również zawiesić w nim metalowy gong. To miejsce idealnie nadaje się do tego, by gromadzić w nim przedmioty, które mają dla ciebie wysoką wartość, np. książki niosące cenne dla ciebie przesłanie, albo pamiątki kojarzące ci się ze szczególnie szczęśliwymi wydarzeniami w twoim życiu.

O Feng shui opowiada Małgorzata Foremniak:
Sztuką feng shui zainteresowałam się, jeszcze zanim na rynku pojawiły się książki na ten temat. Feng shui to sposób na poprawę życia osobistego oraz zawodowego. Tak mnie to wciągnęło, że zapisałam się na kurs feng shui. Zajęcia z osobą, która posiada wiedzę w tym zakresie, dają więcej niż najlepszy podręcznik. Kurs taki przyniesie jednak wymierne wyniki pod warunkiem, że wiedza tam zdobyta jest pogłębiana i stosowana w praktyce. Stosując się do reguł tej prastarej chińskiej sztuki, przestawiłam w pokoju dziecka meble tak, by odczuwało się w nim krążenie pozytywnej energii. Prawidłowe rozmieszczenie przedmiotów i symboli feng shui w mieszkaniu jest bowiem ochroną przed działaniem złej energii. Po wprowadzeniu zmian w domu istotne dla mnie sprawy uregulowały się i umocniły. Najlepiej jednak w takiej sytuacji poradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Znam parę osób, w życiu których po zmianach zgodnie z regułami feng shui wiele się zmieniło – na lepsze, oczywiście.