Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Kolor odzwierciedla Twoją naturę

Przypisany ci żywioł decyduje o tym, jakie barwy powinnaś wybrać, urządzając swoje mieszkanie.

Starożytni Chińczycy oparli swoją filozofię na przekonaniu, że wszystko, co nas otacza, można przypisać któremuś z pięciu żywiołów: Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu lub Wody. Wszystkie te elementy podlegają nieustannym przemianom, przechodząc z jednego w drugi. Powinny one pozostawać w stanie równowagi, a więc dominacja jednego z nich jest zakłóceniem naturalnej harmonii. Ich ruch obrazuje tzw. cykl przemian (powyższy rysunek). Można go porównać z niezmiennym rytmem przyrody, w którym roślina kiełkuje, rośnie, dojrzewa i obumiera, aby zasilić ziemię i dać początek nowym organizmom… Poszczególne elementy mogą pozostawać wobec siebie w relacji wzmacniającej (dzieje się tak, gdy jeden żywioł wytwarza drugi, np. żywioł Drewna wzmacnia Ogień, gdyż Ogień „żywi” się Drewnem, spalając je) lub hamującej, zwanej również kontrolującą (np. Woda osłabia Ogień, gdyż go gasi). Jak wynika ze schematu, Drewno wytwarza Ogień i osłabia Ziemię. Ogień z kolei wzmacnia Ziemię i sprawuje kontrolę nad Metalem. Ziemia wspomaga Metal i osłabia Wodę. Metal wzmacnia Wodę i kontroluje Drzewo. Woda natomiast tworzy Drzewo i wpływa hamująco na Ogień.
Z każdym żywiołem wiążą się określone kolory i kształty – na przykład elementowi Ognia przyporządkowana jest czerwień i spiczaste, ostro zakończone formy. Otaczając nas, wywierają wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie (barwa czerwona na przykład działa pobudzająco, a w nadmiarze może wywoływać podenerwowanie i kłótliwość). Dlatego tak ważny jest wystrój mieszkania. W dużym stopniu decyduje on przecież o tym, jak się w nim czujemy i jak układają się stosunki z bliskimi. Aranżując mieszkanie, przemyślmy, jakie wnętrze budzi w nas pozytywne emocje. Ponieważ każdemu z nas przyporządkowany jest jeden żywioł, to nie przypadek, że osoby, których elementem jest Metal, preferują sterylne, białe wnętrza, podczas gdy ludzie naturą bliżsi żywiołowi Ognia nie mogą w nich wytrzymać ani chwili. Jeśli urządzimy najbliższe otoczenie zgodnie ze swoim elementem, nie opuści nas dobre samopoczucie i będziemy cieszyć się życiem. Pamiętajmy jednak, żeby nie zapomnieć o zasadzie zachowania harmonii między żywiołami. Nie dopuśćmy do tego, żeby w domu zabrakło któregoś z nich. Zdecydowana dominacja jednego z elementów uwypukli nasze wady.

DREWNO
Osoby, którym przypisany jest żywioł Drewna, wykazują się kreatywnością. Nie popadają w schematy i dążą do tego, by poznawać nowe rzeczy i nieustannie się rozwijać. Jeśli jednak z jakichś powodów otoczenie, w którym żyją, pozostaje w sprzeczności z ich naturą – na przykład przeważa w nim energia Ziemi – stają się niestali w uczuciach, często zmieniają zdanie i są podatni na wpływy innych. Mogą czuć się zagubieni w rzeczywistości i uciekać od odpowiedzialności za własne decyzje. Negatywne cechy uwidaczniają się też u tych ludzi, u których zbyt silnie przejawia się wpływ żywiołu Drewna. Pozostają głusi na argumenty innych i z uporem trwają przy własnym zdaniu. Mają skłonność do kierowania się uprzedzeniami.
We wnętrzu z przewagą żywiołu Drewna powinien dominować kolor zielony. Aktywizującą energię tego elementu wzmocni podłoga z drewna lub wyłożona matą kokosową i meble albo dodatki wykonane z drewna, bambusu, wikliny, rattanu albo papieru. Podobnie oddziałują wysokie przedmioty o wydłużonym, strzelistym kształcie. Energia Drewna tworzy atmosferę sprzyjającą kreatywności, aktywności, dynamizującą życie. Dlatego jest jak najbardziej pożądana w pokoju dziecinnym (ponieważ rozbudza w dziecku ciekawość świata), w domowym kąciku pracy (gdyż zapewnia bystrość umysłu i skłania do twórczego myślenia), a także w pokoju dziennym (dzięki niej kontakty między domownikami są ożywione i serdeczne). Feng shui zaleca często Drewno jako środek zaradczy pozwalający rozwiązać problemy z przepływem energii (wnosi ono ożywczą atmosferę do niedoświetlonej łazienki i tym samym skutecznie zapobiega powstawaniu zastojów energetycznych).
Jeśli czujemy się zagubieni w życiu i często ulegamy cudzym opiniom, to znak, że powinniśmy wzmocnić w mieszkaniu energię Drewna. Jak to zrobić? Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że odpowiadającym temu elementowi kierunkiem jest wschód, więc w tej części domu dokonujmy ewentualnych zmian. Najprostszym i wymagającym najmniejszego nakładu kosztów i pracy sposobem jest ustawienie we wschodniej części domu kwiatów doniczkowych – najlepiej o spiczastych liściach – wysokiego dzbana w odcieniach zieleni albo lampki o wydłużonym kształcie zwieńczonej papierowym abażurem. Jeśli mamy ochotę na bardziej radykalne zmiany naszej przestrzeni życiowej, korzystnym rozwiązaniem będzie zielona tapeta w podłużne, „wznoszące się” wzory (np. pasy). Oczywiście, wskazana jest również drewniana podłoga oraz wiklinowe lub drewniane meble, a jako dodatki papierowe parawany, klosze lub wachlarze. Energię Drewna można również pobudzić w inny sposób – umieszczając we wschodniej części domu przedmioty powiązane z żywiołem Wody (w cyklu przemian Woda wspiera Drewno). Godnym polecenia pomysłem jest ustawienie w odpowiednim miejscu akwarium albo pokojowej fontanny, rzeczy ze szkła i granatowych lub czarnych drobiazgów.
Jeśli z kolei dojdziemy do wniosku, iż w mieszkaniu zbyt silnie oddziałuje energia Drewna i powinniśmy ją zredukować, należy wprowadzić do niego elementy powiązane z Ziemią, a więc ceramikę, najlepiej o spłaszczonych kształtach, utrzymaną w brązowej lub żółtawej kolorystyce.

OGIEŃ
Osoby, których żywiołem jest Ogień, łatwo nawiązują kontakty z innymi. Są prostolinijne, potrafią bronić własnego zdania. Jeśli mają zastrzeżenia do czyjegoś zachowania, mówią o tym otwarcie. Jednak słowa krytyki wyrażają w kulturalny sposób, nie obrażając nikogo. Gdy wymaga tego sytuacja, wykazują się zdolnościami dyplomatycznymi. Często przejawiają zacięcie naukowe i starają się zgłębić każdy problem. Duży nacisk kładą w życiu na rozwój intelektualny i duchowy. Jeśli w otoczeniu człowieka, któremu przypisany jest Ogień, znajdzie się zbyt dużo przedmiotów związanych z tym elementem, staje się on kłótliwy i autorytarny. Stara się narzucić wszystkim swoje zdanie i bez przerwy krytykuje cudze poglądy. Jeżeli z kolei osoba związana z Ogniem ma wokół siebie zbyt mało „ognistych” akcentów, staje się skrępowana, nieśmiała i z obawą spogląda w przyszłość.
Z elementem Ognia związany jest kierunek południowy. Dlatego wszelkie zmiany mające na celu uaktywnienie tego żywiołu należy wprowadzać w tej części mieszkania. Z Ogniem kojarzy się najintensywniejsza ze wszystkich barw – czerwień. Elementowi Ognia przypisuje się także wszelkie przedmioty o ostrych kantach, spiczasto zakończone, zygzakowate, w kształcie piramidy (charakterystyczną dla niego formą jest na przykład gwiazda). Materiałem, który wiąże się bezpośrednio z energią Ognia, jest plastik, jednak feng shui zdecydowanie odradza jego stosowanie, gdyż zaburza on przepływ energii chi. Elementowi Ognia Chińczycy przyporządkowują również zwierzęta, dlatego uaktywnią go dodatki wykonane ze skóry i wełny owczej. Jeśli mamy upodobanie do jaskrawych kolorów i chcemy zastosować je w domu, musimy pamiętać, że im intensywniejsza barwa, tym mniej należy jej użyć. Dlatego mieszkanie „ognistych” ludzi nie musi „razić” czerwienią, wystarczy umieścić w nim czerwone akcenty (nadmiar tego koloru będzie bowiem wywoływał agresję).
Nie jest trudno uaktywnić energię Ognia w mieszkaniu. Pomoże w tym częste palenie świec (zwłaszcza czerwonych) lub kadzidełek. Jeśli posiadamy w domu kominek, powinniśmy dbać o to, by jak najczęściej płonął w nim ogień. Jeżeli tak nie jest, zainstalujmy dużo różnych źródeł światła. Nieocenione znaczenie mają też czerwone kwiaty, flakony w tym kolorze i bibeloty, np. świeczniki w kształcie gwiazd. Czerwień obecna w sypialni wprowadza ożywienie do życia seksualnego. Jeśli jednak jest jej zbyt wiele, pomieszczenie traci swój odprężający charakter i osoby z niej korzystające mogą się skarżyć na zaburzenia snu.
Energię Ognia można pobudzić w inny sposób – wprowadzając do domu elementy związane z energią Drewna (bowiem wzmacnia ono Ogień), a więc np. wysokie rośliny doniczkowe o wydłużonych liściach. Jeśli stwierdzimy, że jesteśmy wybuchowi i agresywni, należy zredukować w domu energię Ognia, umieszczając w południowej stronie przedmioty kojarzące się z Wodą (Woda gasi Ogień), np. akwarium albo obrazy z motywami wodnymi. Inną możliwością jest umieszczenie we wnętrzu akcentów powiązanych z żywiołem Ziemi, a więc ceramiki i brązowych przedmiotów.

ZIEMIA
Żywioł Ziemi kojarzy się ze stabilizacją, wytrwałością, realistycznym podejściem do życia. Rzeczywiście, osoby, którym ze względu na rok urodzenia przypisuje się element Ziemi, nie bujają w obłokach. Nie oczekują od życia zbyt wiele, wytyczają sobie cele możliwe do zrealizowania i starają się je osiągnąć. Żyją w sposób prosty, trzymają się ściśle określonych zasad. Są prawdomówne, uczciwe, nieobojętne na problemy innych. Dążą do tego, by zapewnić sobie stabilny byt. Jeśli jednak w ich otoczeniu znajdzie się zbyt mało energii Ziemi, stają się niepewni, zachowują się tak, jakby stracili oparcie. Nie potrafią zmusić się do żadnej aktywności i mają problemy ze sprecyzowaniem swoich zamierzeń oraz ustabilizowaniem sytuacji materialnej. Ludzie ci stają się egoistami, którzy nie są zdolni do najmniejszych poświęceń nawet dla przyjaciół. Jeżeli na kogoś nadmiernie oddziałuje energia Ziemi, jego postawa wobec życia zmienia się diametralnie – staje się altruistą, który aż za bardzo poświęca się na rzecz innych, angażując się w działalność charytatywną. Mimo to, w kontaktach z ludźmi jest zazwyczaj bardzo oficjalny i nie potrafi wyzbyć się pewnego dystansu.
Pomieszczenie, w którym dominuje energia Ziemi, sprawia wrażenie przytulnego, dlatego ludzie tak chętnie w nim wypoczywają (jego wystrój raczej nie mobilizuje do aktywności ani wysiłku intelektualnego). Jego posadzka powinna być wyłożona płytkami ceramicznymi. Ozdabiając wnętrze należy wykorzystać ceramikę, porcelanę i naturalne tkaniny. Przedmioty związane z Ziemią są płaskie, prostokątne i pękate, utrzymane w charakterystycznej kolorystyce – odcienie brązu i żółci. Z energią Ziemi związane są również karłowate drzewka – bonsai – tym bardziej, że najczęściej uprawiane są w płaskich i szerokich glinianych doniczkach. Jeśli więc zależy nam na tym, by uaktywnić w pomieszczeniu energię Ziemi, osiągniemy to za pomocą wymienionych wcześniej środków. Jeśli chcemy uzyskać ten sam efekt w inny sposób, możemy sięgnąć po elementy związane z Ogniem (wzmacnia on energię Ziemi), a więc świe-ce albo czerwone kwiaty. Jeśli mamy problemy z nawiązywaniem kontaktów, być może powinniśmy zredukować nadmiar energii Ziemi umieszczając we wnętrzu elementy wystroju wiążące się z energią Drewna albo Metalu. Ziemi przypisuje się kierunki geograficzne płd.-zach. i płn.-wsch.

METAL
Osoby, u których uzewnętrznia się wpływ energii Metalu, są idealnymi pracownikami. Skrupulatni, doskonale zorganizowani, kierujący się logiką, wydają się stworzeni do wszelkich zawodów mających coś wspólnego z finansami. Podobnie zachowują się w życiu osobistym. Zawsze wszystko precyzyjnie planują, na co dzień kierują się rozsądkiem. Każdą ich decyzję poprzedzają dogłębne przemyślenia. Ludzie ci są lubiani przez innych. Kulturalni, uprzejmi, zawsze zachowują się adekwatnie do sytuacji. Mają dar jasnego i precyzyjnego formułowania myśli. Jeśli jednak w ich otoczeniu zabraknie przedmiotów związanych z energią Metalu, zmieniają się w trudnych we współżyciu malkontentów albo, wręcz przeciwnie, zamykają się w sobie i nie uzewnętrzniają swoich uczuć. Osoby, u których uwidacznia się nadmiar energii Metalu, to niepoprawne gaduły, które nie potrafią słuchać i nie dopuszczają innych do głosu. Sprawiają również wrażenie, że najpierw działają, a dopiero później zastanawiają się nad słusznością swojego postępowania.
Kierunkami geograficznymi, które harmonizują z energią Metalu, są zachód i północny-zachód. Dlatego, chcąc zaktywizować lub zredukować ten żywioł, najwięcej uwagi należy poświęcić tej właśnie części domu. Wnętrza zdominowane przez Metal mają cechy nowoczesnego wzornictwa. Materiałami, które powinny w nich przeważać, są stal, mosiądz, żelazo, srebro, miedź oraz twardy kamień, np. marmur lub granit. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, zaleca się w nich biel i kolory srebrny i złoty. Charakterystyczny dla Metalu jest również wzór w czarno-białą szachownicę. Energię Metalu emitują wszelkie kopuły, kuliste i sferyczne kształty i łuki. Do wnętrza wnoszą ją stalowe rurki, metalowe, kute meble, rzeźby oraz balustrady.
Jeśli preferujemy wnętrze bardziej przytulne, energię Metalu możemy wzmocnić przedmiotami związanymi z żywiołem Ziemi (np. terakotą o matowej, chropowatej powierzchni, ceramiką i naturalnymi tkaninami). Jeżeli natomiast stwierdzimy, że musimy zrównoważyć nadmiar Metalu, pomogą nam w tym kadzidełka, świece, obrazy utrzymane w czerwonej kolorystyce i spiczaste, stożkowate przedmioty. Elementy te wiążą się bowiem z Ogniem, który osłabia energię Metalu. Zredukuje ją także energia Wody. Warto więc zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazła się fontanna pokojowa, akwarium, obrazy z motywami wodnymi lub granatowe albo czarne drobiazgi.

WODA
Osobom, ze względu na rok urodzenia przypisanym do elementu Wody, niezbędny do życia jest kontakt z innymi ludźmi. Są one towarzyskie, nie mają żadnych problemów z nawiązywaniem znajomości. Cechuje je bystrość umysłu i spostrzegawczość. Są w stanie przystosować się do każdych warunków. Jeśli w ich otoczeniu zabraknie energii Wody, tracą elastyczność myślenia i dar komunikacji. Zaczynają kierować się uprzedzeniami i demonstrują niechęć do zmian. Nadmiar energii Wody czyni z nich natomiast niespokojne duchy, które mają mnóstwo planów, jednak żadnego ze swoich licznych przedsięwzięć nie potrafią doprowadzić do końca.
Energia Wody związana jest bezpośrednio z północą, dlatego w tej części mieszkania należy wprowadzać ewentualne zmiany mające na celu zarówno ograniczenie, jak i spotęgowanie działania tego żywiołu. Element Wody łączy się z nieregularnymi, falistymi kształtami. Materiałem powiązanym z tym żywiołem jest szkło (w nowoczesnych budynkach o przeszklonych dużych powierzchniach dominuje element Wody). Natomiast przypisywane mu kolory to czerń i granat. Jeśli czujemy, że brakuje nam energii Wody, mamy problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi i zaakceptowaniem zmian, bardzo prawdopodobne, że te trudności pokonamy ustawiając w pokoju (albo w ogrodzie po północnej stronie domu) niewielką fontannę. Podobne działanie będzie miało również akwarium. Jeśli te rozwiązania nie przypadną nam do gustu, podobny efekty osiągniemy wieszając na ścianach obrazy lub zdjęcia przedstawiające płynącą lub klarowną, czystą wodę. Pomogą nam również szklane bibeloty o nieregularnych, falistych kształtach i akcenty kolorystyczne w odpowiadających żywiołowi Wody barwach. Problemy te można również rozwiązać w inny sposób – wykorzystać mianowicie zależność pomiędzy Wodą a Metalem (element ten aktywizuje energię Wody). Wówczas należy zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazły się przedmioty wykonane z metalu (na przykład figurki, kute świeczniki, balustrady) albo elementy utrzymane w białej, srebrzystej lub złocistej kolorystyce. Jeśli w otoczeniu przeszkadza nam nadmiar energii Wody, również rozwiązanie tego problemu nie powinno nastręczać poważniejszych trudności. Wodę wyczerpuje żywioł Drewna. Wystarczy więc ustawić w pomieszczeniu kilka wysokich roślin doniczkowych o wydłużonych liściach lub umieścić w nim inne elementy związane z energią Drewna: wiklinowe meble, papierowe klosze lub zmienić kolor ścian na zielony. Energię Wody osłabimy także przedmiotami wiążącymi się z Ziemią (Ziemia sprawuje kontrolę nad Wodą), a więc terakotą na podłodze, ceramiką utrzymaną w odcieniach brązu i żółci.

poznaj_swoj_zywiol