Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Kim byłaś w poprzednim wcieleniu?

kulaCi, którzy wierzą w reinkarnację, uważają, że sami decydują o swoim życiu Śmierć nigdy nie była kresem życia. Już ludzie epoki neolitu wierzyli, że powracamy na ziemię, odradzając się w nowej postaci.

Zmarłych chowali w pozycji embrionalnej, uważając, że dzięki temu łatwiej urodzą się po raz kolejny za sprawą Matki Ziemi i sił kosmosu. Wiarę tę wyznawali również starożytni Grecy, a do dziś kultywują ją mieszkańcy Tybetu i Indii. Okazuje się, że „wędrówka dusz” to nie tylko kwestia wierzeń religijnych. Jak bowiem wytłumaczyć to, iż niektórzy ludzie poddani hipnozie cofają się w swoich wspomnieniach nie tylko do czasów dzieciństwa, nie tylko do chwili porodu, nie tylko do miesięcy spędzonych w łonie matki, ale również do… okresu sprzed narodzin! Istnieją na to setki dowodów, tysiące opisanych przypadków. Oczywiście, można tłumaczyć to zjawisko tym, iż w trakcie seansu hipnotycznego śpiący po prostu przypomina sobie oglądane wcześniej filmy oraz przeczytane książki i z nich tworzy wymyśloną historię. Jest głęboko przekonany, że opisuje własną przeszłość, bo tak zasugerował mu hipnotyzer. Temu twierdzeniu zaprzeczają jednak opowieści pacjentów. Są tak pełne szczegółowych opisów miejsc i zdarzeń sprzed wieków, że wiedzę swoją musieli czerpać z własnego doświadczenia, a nie z drugiej ręki. Skąd czterdziestoletnia mieszkanka Chicago może dokładnie znać topografię maleńkiej wioski w odległej Irlandii, gdzie, jak twierdzi, żyła na początku XVII wieku? W czasie seansu reinkarnacyjnego (pozwalającego cofnąć się w czasie do okresu sprzed narodzin) pacjenci często zmieniają głos, mimikę twarzy, a nawet płynnie mówią językiem, którego nie znają. Od jakiegoś czasu podobne seanse przeprowadza się również w Polsce. Hipnoza ma działanie przede wszystkim terapeutyczne. Dzięki niej likwiduje się lęki, fobie, nerwice i nałogi.
Niekiedy jednak okazuje się, że pierwotna przyczyna choroby (zwłaszcza jeśli jest to nerwica lub nieuzasadniony lęk) wcale nie leży w obecnym życiu. Pewien pięćdziesięcioletni mężczyzna miał trudności w nawiązywaniu bliższych emocjonalnych kontaktów z kobietami. Z jednej strony marzył o założeniu rodziny, z drugiej wyczuwał do kobiet niewytłumaczalną niechęć. Poddany hipnozie cofnął się o kilka stuleci i odkrył, że w poprzednim wcieleniu był zakonnikiem.

Dawny tryb życia wywarł taki wpływ na jego psychikę, że nawet kilkaset lat później żył i zachowywał się jak mnich. Inny opisany przypadek dotyczy kobiety, która obsesyjnie bała się urodzić dziecko. Na seans trafiła przypadkiem i nie zamierzała poddać się hipnozie reinkarnacyjnej. Jednak w czasie hipnotycznego snu bardzo szybko cofnęła się w odległą przeszłość. Żyła w jakiejś zapadłej wiosce, samotnie, w strasznej biedzie. Zobaczyła, jak morduje swoje nieślubne dziecko. Koszmar tamtego doświadczenia na zawsze zachował się w jej podświadomości. Mimo że nie miała dostępu do tych wspomnień, wywarły one decydujący wpływ na jej życie. Jeżeli nie wiecie, dlaczego odczuwacie wstręt do określonych rzeczy, lęk przed pewnymi ludźmi albo skąd wzięły się gnębiące was dziwaczne natręctwa – być może ich przyczyna jest ukryta w waszym… poprzednim życiu. Każdy może poddać się terapii regresywnej i cofnąć się do chwili swoich narodzin, a nawet dalej. Każdy – jeżeli znajdzie się w rękach doświadczonego hipnotyzera – jest w stanie cofnąć się pamięcią do czasów ze swojego poprzedniego życia. Jest to niezwykle silne przeżycie – w czasie seansu ludzie płaczą, temperatura ciała gwałtownie spada, a serce bije tak wolno, jakby miało się zaraz zatrzymać. Jednak wspomnienia pozostają tylko wspomnieniami. Oglądamy przeszłość tak, jak ogląda się wzruszający film. Nie przeżywamy powtórnie koszmaru. Natomiast poznanie tego, co przytrafiło się nam w nieustannym cyklu narodzin, może okazać się bardzo pożyteczne: przede wszystkim pozwala lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Jeżeli reinkarnacja jest prawdą, nie należy jej traktować jedynie jako doktryny religijnej lub sposobu, by uciec przed śmiercią. Nasze kolejne wcielenia muszą czemuś służyć. Reinkarnacja to szansa dla nas, by w kolejnym życiu naprawić to, co sami zepsuliśmy w poprzednim. By za każdym razem odradzać się lepszym człowiekiem. Pozwala także zapomnieć o strachu przed umieraniem – śmierć to przecież jedynie brama do przyszłości.

Według buddystów kresem ludzkiej wędrówki jest nirwana Karma – obrazowana jako koło przedstawiające los człowieka – to buddyjski cykl wcieleń. Każde z nich powinno być doskonalsze od poprzedniego, gdyż tylko w ten sposób można uwolnić się z uciążliwej wędrówki przez życie i osiągnąć stan boskiego niebytu i jedności z Wszechświatem. Buddyści gromadzą „łaski” (odpowiednik dobrych uczynków), aż zdobędą ilość zapewniającą nirwanę.