Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Jak poprawić krążenie energii chi

chi-rysSwobodny przepływ energii chi (zwanej również „kosmicznym oddechem smoka”) w mieszkaniu jest – według chińskich mędrców – waraunkiem pomyślności i zdrowia domowników. Słabo krąży ona we wnętrzach nieuporządkowanych, przeładowanych, o nieregularnym kształcie. Czasami wystarczy przemeblowanie domu, innym razem trudniej temu zaradzić, gdyż rozwiązania architektoniczne zastosowane w mieszkaniu są niewłaściwe z punktu widzenia przepływu energii.

Jednak nawet jeśli niemożliwe jest zupełne zlikwidowanie barier dla energii, można je osłabić, stosując odpowiednie środki. Problematyczne z punktu widzenia feng shui są belki stropowe, skośne sufity i kolumny. I chociaż stare wiejskie chałupy i adaptacje strychu, w których najczęściej spotykamy się z tymi problemami, posiadają niezaprzeczalny urok i niepowtarzalny charakter, według ekspertów feng shui są wnętrzami trudnymi do urządzenia.

Wielu osobom podobają się surowe belki stropowe i specjalnie eksponują je w swoim domu. Jednak okazuje się, że mogą one działać przytłaczająco, powodować problemy z koncentracją lub wręcz kłopoty zdrowotne. Aby temu zapobiec, w żadnym wypadku nie powinno się ustawiać łóżka ani urządzać stanowiska pracy w miejscu, gdzie przebiega belka stropowa. Pamiętajmy również o tym, że ich działanie jest tym silniejsze, im niższe jest dane pomieszczenie. Dlatego czasami warto zabudować je drugą warstwą sufitu lub przynajmniej przemalować na jak najjaśniejszy kolor. Przytłaczające działanie zniweluje również światło skierowane ku górze. Belki stropowe okazują się pożyteczne w przypadku, gdy chcemy zaakcentować podział pomieszczenia na dwie części.

Negatywnie mogą działać też skośne sufity. Specjaliści feng shui twierdzą, iż mogą one utrudniać odnalezienie się w aktualnej rzeczywistości i sprawiać, że sprawy zaczynają układać się nie po naszej myśli. Jak najkorzystniej umeblować takie pomieszczenie?

Po pierwsze, łóżka należy ustawić w ten sposób, aby ich wezgłowia znajdowały się jak najdalej od skosów, w przeciwnym razie da się odczuć przytłaczające działanie sufitu. Jeśli ściany stykają się z podłogą pod kątem mniejszym niż 90stopni, w miejscach ich połączenia powstają martwe strefy energetyczne. Najlepiej zabudować je szafkami lub regałami, które uniemożliwią przebywanie w nich, i umieścić tam aktywizujące energię rośliny doniczkowe o zaokrąglonych liściach i oświetlenie skierowane ku górze. Można też odgrodzić je parawanem.

Kolejnym problematycznym punktem mieszkania mogą być kolumny. Usytuowane w sąsiedztwie drzwi wejściowych, okien lub na środku pomieszczenia, stanowią blokadę dla energii. Jeśli mają kanciasty kształt, emitują „rażącą chi”, osłabiającą pole energetyczne człowieka. Należałoby więc ściąć im kanty lub opleść kolumny pnącą roślinnością.