Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Fenomen bliźniąt

bliznietaNa świecie żyje ponad 50 milionów bliźniaków. Wynika z tego, że co czterdziesta osoba posiada bliźniaczą siostrę lub brata. Jednak nie każda kobieta ma równą szansę urodzenia bliźniąt. Różnicuje ją między innymi przynależność do grupy etnicznej.

Na przykład w Europie bliźnięta przychodzą na świat raz na 80 porodów, w Japonii znacznie rzadziej – raz na 155, a w Nigerii o wiele częściej – raz na 22 porody. Nie bez znaczenia jest też wiek kobiety. Prawdopodobieństwo poczęcia bliźniaków wzrasta do 39 roku życia, a potem spada. Najważniejszą jednak przyczyną urodzeń bliźniąt jest dziedziczona przez kobietę predyspozycja hormonalna. Naukowcy twierdzą, że czeka nas „epidemia bliźniąt” – z ich obliczeń wynika, że w samym 1994 roku liczba urodzeń bliźniaków wzrosła aż o 33%. Prognozy te opierają się na dwóch zaobserwowanych zjawiskach. Po pierwsze: zmienia się styl życia młodych kobiet. Zajęte pracą, nie są zainteresowane szybkim zakładaniem rodziny. Decydują się więc na dziecko w nieco późniejszym wieku, co zwiększa szansę urodzenia bliźniąt. Drugim powodem „epidemii” jest rozwój medycyny. Dzisiaj kobiety cierpiące na bezpłodność mogą poddać się leczeniu, które polega na przyjmowaniu środków wywołujących dodatkowe owulacje. Również antykoncepcja hormonalna, coraz częściej stosowana przez kobiety, powoduje podwójne jajeczkowanie. Nie wszystkie bliźnięta wyglądają identycznie. Większość z nich – czyli te, które powstały z dwóch oddzielnych komórek jajowych – są do siebie podobne nie bardziej niż zwykłe rodzeństwo.

Prawdziwym fenomenem są natomiast bliźnięta jednojajowe. Powstają w wyniku rozpadu uformowanego już zarodka. Zjawisko to zdarza się bardzo rzadko – raz na 250 urodzeń i prawdopodobnie… przypadkowo. Efekt jednak jest zdumiewający. Rodzą się wówczas naturalne klony – bliźnięta identyczne fizycznie, wyposażone w te same geny i przede wszystkim mające podobne uzdolnienia, osobowość, a nawet… myśli.

Jak powstaje podwójne życie?

Bliźnięta mogą powstawać w dwojaki sposób: przez zapłodnienie dwóch jaj żeńskich lub z podziału jednego, już zapłodnionego jaja, na dwa embriony. W pierwszym przypadku mamy więc do czynienia z bliźniętami dwujajowymi, które są genetycznie różne. Mogą one mieć odmienną płeć i nie są do siebie uderzająco podobne. W drugim przypadku rodzą się bliźnięta jednojajowe. Mają identyczny kod genetyczny, taką samą ilość chromosomów, czyli zawsze są tej samej płci, i są do siebie podobne jak dwie krople wody. Bliźnięta dwujajowe rodzą się częściej – raz na 80 porodów, jednojajowe o wiele rzadziej – raz na 250 porodów. Naukowcy uważają, że czeka nas epidemia bliźniąt: jedno na 50 dzieci będzie miało bliźniaczą siostrę lub brata.

Dowodem na to, że bliźnięta jednojajowe łączy tajemniczy, porównywalny do telepatii związek, są badania nad parami bliźniąt, które we wczesnym okresie życia zostały odizolowane od siebie. Nie wiedząc o swoim istnieniu, wiodły podobne życie. Zbyt podobne, by można było mówić o zwykłym zbiegu okoliczności. Jednojajowi bracia, Jim Lewis i Jim Springer, spotkawszy się po czterdziestu latach, stwierdzili, że nie tylko sami dla siebie stanowią lustrzane odbicie, ale również ich losy są bliźniaczo podobne. Gdy opowiadali swoją historię życia, okazało się, że obaj w wieku 7 lat przeżyli kryzys związany z pójściem do szkoły, a gdy mieli 13 lat, cierpieli na migreny. Przed podjęciem pracy imali się dorywczych zajęć, a później obaj postanowili zostać urzędnikami. To jednak nie koniec tych fascynujących podobieństw. Okazało się, że bracia mają identyczne hobby – pasjonują się stolarstwem, posiadają samochody tej samej marki – chevrolety, i żony o tym samym imieniu – Linda! Istnieją bliźniacze pary związane ze sobą bardziej niż inne bliźniaki. Siostry Jennifer i June Gibbons od wczesnych lat życia zachowywały się tak, jakby stanowiły jedną osobę. Wszędzie razem chodziły, równocześnie wykonywały te same czynności, jednogłośnie wypowiadały te same kwestie. Gdy skończyły 11 lat, zamknęły się w pokoju i nie kontaktowały się nawet ze swoimi rodzicami. Ich matka zostawiała im posiłki pod drzwiami. Same nauczyły się pisać i czytać. Wymyśliły własny język i porozumiewały się ze sobą w sposób niezrozumiały dla innych. Samotne dni spędzały na pisaniu pamiętników. Właśnie z nich możemy dowiedzieć się, jak bardzo były sobie bliskie. June opisywała Jennifer: „Moja siostra, cień pozbawiający mnie światła słonecznego, jest moją największą udręką.” Jennifer natomiast mówiła o June: „Jej spostrzeganie było ostrzejsze niż stal i rozcinało moje. Wnikałam w jej umysł, wiedziałam wszystko o jej nastroju.” Ze zwierzeń bliźniaczek wynika, że, krępowały się nawzajem swoją obecnością. W pamiętnikach pisały, że urodziły się w niewoli – pułapce bliźniactwa. Kiedy jedna z sióstr umarła, druga nie mogła pogodzić się z jej stratą. Przeżyła czas rozłąki, ale do końca twierdziła, że wraz z odejściem siostry straciła swoją tożsamość. Niektórzy twierdzą, że ten i inne niezwykłe przypadki są dowodem na to, że bliźnięta mają wspólną duszę…
Życie płodowe bliźniąt jednojajowych to jeszcze jedno nie do końca wyjaśnione zjawisko.
Bracia syjamscy – błąd natury?
Im później nastąpi podział zapłodnionej komórki, tym więcej komplikacji będzie towarzyszyć rozwojowi podwójnego płodu. Podział po dwunastym dniu od momentu zapłodnienia komórki zwiększa prawdopodobieństwo tego, że bliźniaki urodzą się złączone – będą miały wspólne organy lub kończyny.
Zdarzały się bowiem przypadki, gdy w pierwszych tygodniach życia płodu wykryto za pomocą ultrasonografu ciążę bliźniaczą, która po jakimś czasie przekształciła się w pojedynczą. Naukowcy twierdzą, że jedno z bliźniąt może zostać wchłonięte w ciało drugiego. A ponieważ bliźnięta częściej okazują się leworęczne, osoby te mogą być tym silniejszym bliźniakiem, które zniszczyło swojego brata lub siostrę jeszcze w łonie matki. Z teorii tej wynika, że każdy z nas mógł mieć swojego bliźniaka, który w ostateczności nie okazał się na tyle silny, by przetrwać w życiu płodowym.

Podobieństwo nie tylko fizyczne
Bliźnięta jednojajowe są najczęściej tego samego wzrostu, mają taką samą długość stóp, dłoni, ramion i obwód głowy. Nawet pieprzyki mają w tych samych miejscach! Podobne są nie tylko pod względem fizycznym. Mają podobną wrażliwość na zapachy, smaki, dotyk, a także niemal identyczną podatność na różne schorzenia.

Bliźniacze losy Kate i Elizabeth
Kate i Elizabeth nie znały swojej prawdziwej matki – popełniła samobójstwo tuż po ich narodzeniu. Kilkumiesięczne niemowlęta zaadoptowały dwie brytyjskie rodziny. Kate razem z przybranymi rodzicami została w Londynie, Elizabeth natomiast wyemigrowała z nową rodziną do Chicago. O tym, że są siostrami, dowiedziały się dopiero kilka lat temu. Kiedy się po raz pierwszy zobaczyły, nie wierzyły własnym oczom. Wiedziały, że są do siebie podobne fizycznie, ale nie przypuszczały, że będą niemal identycznie uczesane i ubrane! Kate miała na sobie granatową bluzkę, a Elizabeth ciemnoniebieską sukienkę. Wtedy to wyszło na jaw, że obie lubią granatowy kolor i większość ubrań mają właśnie w tym odcieniu. Miały też podobne fryzury, niemal identyczną biżuterię i… używały tych samych perfum. Po długich rozmowach okazało się, że również ich losy są bliźniaczo do siebie podobne. Obie wyszły za mąż mniej więcej w tym samym czasie za podobnych mężczyzn (brunetów z technicznym wykształceniem), poroniły swoje pierwsze dziecko, w tym samym roku przeszły poważną chorobę serca.