Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Eteryczne wyciągi z roślin wpływają na nasze zmysły

rozaKobiecie pachnącej jak róża nie oprze się żaden mężczyzna. Węch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Co prawda, we współczesnym świecie nie jest nam niezbędny do przeżycia i nie korzystamy z niego w takim samym stopniu jak zwierzęta. Zapach odgrywa w naszym przypadku inną, lecz równie istotną rolę – wpływa na psychikę.

Nasz stan emocjonalny zależy w dużej mierze od tego, jak pachnie dane otoczenie. Zapachy zapamiętujemy na długie lata i reagujemy na nie bardzo gwałtownie. Jeżeli ktoś pamięta z dzieciństwa cynamonowy aromat pieczonej szarlotki, za każdym razem, gdy go poczuje, odpręży się, rozmarzy, uśmiechnie.  I odwrotnie: jeśli dany zapach kojarzy nam się z nieprzyjemnym przeżyciem, jego nawet najsłabsza woń znów wywoła w nas strach czy przygnębienie. Są zapachy zdecydowanie odstręczające oraz takie, które u wszystkich wywołują miłe doznania. Do drugiej grupy należy większość kwiatów, ziół, drzew i owoców. Na nich opiera się aromaterapia. Aromatyczne wyciągi z roślin, czyli olejki eteryczne, leczą niemal wszystkie schorzenia sfery psychicznej, przynosząc odprężenie i uspokojenie. Olejki ułatwiają zaśnięcie po pełnym stresu dniu, gwarantują odpoczynek, pozwalają zapomnieć o kłopotach. Część z nich działa energetyzująco – dodaje nam witalności, ułatwia skupienie, rozbudza. Właśnie te olejki traktuje się niekiedy jako afrodyzjaki – są niezwykle skuteczne, bo przecież niezwykle skuteczny jest sam zapach.
Jeśli więc chcesz wprowadzić więcej namiętności do waszego związku, odwołaj się do aromaterapii. Nie jest to nauka tajemna – niedostępna i trudna. A potrzebne ci olejki kupisz w każdej aptece.
Partnerowi zawsze powinnaś kojarzyć się z określonym zapachem, więc zdecyduj się na perfumy, których będziesz używać stale. Jeśli chcesz, by były to perfumy o lekko erotycznej nucie, poszukaj takich, które zawierają olejek z paczuli, sandałowca lub neroli. Możesz również przygotować własną wodę toaletową. W 1/3 szklanki spirytusu lub 40% wódki rozpuść kilka kropli olejku goździkowego, jaśminowego i ylang-ylang (powstanie korzenny zapach). Nuta bardziej kwiatowa, odpowiednia dla osób o jasnej cerze, może składać się z olejków neroli, geranium i róży. Ich proporcje dobierz sama. Ważne, by te osobiste perfumy odpowiadały dokładnie twoim zmysłom i poprawiały głównie twoje samopoczucie, dodając ci pewności siebie. Otoczona chmurką oryginalnych perfum zaczniesz zachowywać się bardziej uwodzicielsko.
Ważna jest także atmosfera mieszkania – wywołuje u twojego partnera określone skojarzenia. Szykując się na intymny wieczór we dwoje, możesz zapalić w pokoju kadzidełko lub rozlać kilka kropli olejków na obicie łóżka i pościel (pokój nie może jednak pachnieć zbyt intensywnie). Najtrwalszy efekt uzyskasz, zapalając lampkę zapachową z odpowiednią mieszanką olejków: 3 krople ylang-ylang, 2 krople olejku sandałowego i1kropla lawendowego. Na zasadzie skojarzenia taki zapach w każdej sytuacji wywoła u twojego partnera określoną reakcję, zawsze też przypomną mu się chwile spędzone sam na sam z tobą.
Aromaterapię wykorzystuje się także, lecząc konkretne zaburzenia – impotencję lub oziębłość płciową. Zazwyczaj stosuje się wówczas masaże oraz kąpiele. Temperatura wody podczas zabiegów, których celem ma być pobudzenie partnera, powinna wynosić ok. 37°C, a czas trwania nie może przekraczać 15 minut (im chłodniejsza woda, tym krótsza kąpiel). Skuteczne olejki to melisowy i cytrynowy, tworzące mieszankę uspokajającą i odświeżającą, albo różany, ylang-ylang i sandałowy, wprawiające w romantyczny nastrój. Do wanny można również wrzucić płatki róży lub kwiaty rumianku albo przygotować mieszankę pot-pouri: suszone zioła i kwiaty wkładamy do plastikowej siatki i podwiązujemy do kranu tak, by po niej lał się strumień wody. Przykładowe zioła to lawenda, mięta, bazylia i rozmaryn.
Bardzo skuteczne w przypadku różnego rodzaju dolegliwości są masaże, często stosowane również jako gra wstępna – ze względu na ogromną rolę, jaką w związku dwojga ludzi odgrywa dotyk. Tu poleca się olejki ylang-ylang i sandałowy, rozpuszczone w oleju kokosowym lub z pestek winogron. Masujemy plecy, brzuch i ramiona. Efekt… po prostu gwarantowany.