Tryb dzień/noc: 
Pomóż Biance!

Dom bliżej natury

Naturalne materiały niezwykle korzystnie wpływają na ruch energii, pobudzając w mieszkaniu życiodajną chi. Urządzając mieszkanie, coraz więcej osób sięga po naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, wiklina albo rattan. Tzw. „styl ekologiczny”, czyli wystrój mieszkania z przewagą materiałów naturalnych utrzymanych we właściwej im kolorystyce, lub przywodzący na myśl wiejskie chaty „styl rustykalny”, tworzą atmosferę domowego ciepła.
Takie wnętrza mają wiele zalet. Łatwo zachować w nich czystość: drewno i płytki ceramiczne można czyścić bez problemu, podobnie jak bawełniane i lniane zasłony i chodniczki, które wystarczy wyprać w pralce. To pozwala skutecznie walczyć z wrogami dróg oddechowych: roztoczami i kurzem. Istotny jest też wpływ „naturalnych” wnętrz na naszą psychikę.Wytwarza się w nich przyjazna, spokojna atmosfera, sprzyjająca wypoczynkowi i odprężeniu.Urządzając mieszkanie, coraz więcej osób sięga po naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, wiklina albo rattan. Tzw. „styl ekologiczny”, czyli wystrój mieszkania z przewagą materiałów naturalnych utrzymanych we właściwej im kolorystyce, lub przywodzący na myśl wiejskie chaty „styl rustykalny”, tworzą atmosferę domowego ciepła. Takie wnętrza mają wiele zalet. Łatwo zachować w nich czystość: drewno i płytki ceramiczne można czyścić bez problemu, podobnie jak bawełniane i lniane zasłony i chodniczki, które wystarczy wyprać w pralce. To pozwala skutecznie walczyć z wrogami dróg oddechowych: roztoczami i kurzem. Istotny jest też wpływ „naturalnych” wnętrz na naszą psychikę. Wytwarza się w nich przyjazna, spokojna atmosfera, sprzyjająca wypoczynkowi i odprężeniu. Feng shui wysoko ceni materiały naturalne, gdyż zapobiegają one powstawaniu zastojów energetycznych. We wnętrzach utrzymanych w takiej stylistyce życiodajna chi może krążyć swobodnie, nie napotykając na przeszkody. W zależności od faktury, materiały naturalne wpływają na ruch energii przyspieszająco lub łagodząco. Należy je dopasowywać do charakteru wnętrza, a przy ich rozmieszczaniu uwzględnić kierunek geograficzny, z którym harmonizują. Warto pamiętać, że im więcej miejsca zajmuje w mieszkaniu dany materiał, tym silniejsze jest jego oddziaływanie, oraz że należy unikać tworzyw sztucznych, ponieważ blokują one przepływ energii.

Drewno
Chociaż najlepiej współgra z kierunkami: południowym, południowo-wschodnim, wschodnim i północnym, w zasadzie można stosować je w całym domu. Najczęściej ma neutralny wpływ na energię chi, jednak oddziaływanie drewna różni się w zależności od gatunku. Twarde, o błyszczącej powierzchni (np. mahoń) nieco przyspiesza jej przepływ. Warto je stosować w pomieszczeniach, które powinny tętnić życiem (pokój dzienny i dziecięcy lub w domowym kąciku pracy, bo pobudza do wysiłku umysłowego). Drewno miękkie (np. sosna) spowalnia chi i sprawdza się w miejscach, gdzie potrzebna jest atmosfera relaksu i odprężenia, np. w sypialni.

Wiklina, bambus, rattan
Meble rattanowe i wiklinowe sprawiają wrażenie lekkich. Ustawiając je w mieszkaniu, unikniemy wrażenia, że jest ono zagracone. Bambus i wiklinę używa się też do wykładania ścian lub jako parawany. Popularne są maty z sizalu, trzciny, trawy morskiej i korka. Ponieważ powierzchnia tych materiałów nie jest gładka ani błyszcząca, tylko porowata, tworzą przytulną, spokojną atmosferę i spowalniają przepływ energii. W pokoju dziennym warto je łączyć z materiałami o wypolerowanych powierzchniach, przyspieszającymi ruch energii. Inaczej życie rodzinne potoczy się w zwolnionym tempie. Podobnie jak drewno, materiały z roślin pasują do północnej, wschodniej, południowo- wschodniej i południowej części domu.

Tkaniny
Zasłony, dywany, kilimy i narzuty ocieplają atmosferę pomieszczenia. Dzięki nim czujemy się błogo i bezpiecznie. Trzeba jednak zachować umiar, dekorując pomieszczenie tkaninami, gdyż spowalniają ruch energii chi. Ciężkie, ciemne zasłony dodatkowo ograniczają dopływ światła. Lepiej nie łączyć w jednym pomieszczeniu zasłon z dużą ilością ozdobnych poduszek i narzut. Unikaj materiałów z dodatkiem syntetyków. Najlepiej wybieraj pościel bawełnianą, zasłony z lnu i bawełny, narzuty z wełny lub bawełny. Dywany i wykładziny powinny mieć sporą zawartość wełny (min. 80%). Najwięcej naturalnych tkanin należy umieszczać w północno-wschodniej, południowej, południowo-zachodniej, zachodniej i północno-zachodniej części domu.

Ceramika i glina
Podłogi i ściany – zwłaszcza w pomieszczeniach, które z racji swojego przeznaczenia wymagają częstego sprzątania – coraz chętniej wykładamy płytkami ceramicznymi. Jest to bardzo funkcjonalne ze względu na łatwość utrzymywania ich w czystości. Jeśli planujesz położenie terakoty lub kafelków w mieszkaniu, zastanów się nie tylko nad ich wzorem i kolorem, ale także nad tym, w jaki sposób będą wpływały na energię chi. Obowiązuje tutaj podobna zasada jak w przypadku drewna. Chcąc ożywić pomieszczenie, należy stosować płytki o błyszczącej powierzchni. Pragnąc osiągnąć efekt odwrotny, wybierz kafelki chropowate. Na atmosferę domu można też wpływać za pomocą innych wyrobów z ceramiki, jak donice, dzbany i figurki. W pomieszczeniu z przewagą elementów łagodzących warto wprowadzić ożywczy akcent i umieścić w nim np. błyszczącą donicę z kwiatem o spiczastych liściach. Ceramika współgra z kierunkami: południowo-zachodnim, zachodnim, południowym oraz północno-wschodnim.

Kamień
Ma najbardziej dynamizujący wpływ na energię ze wszystkich opisanych materiałów. Gładko wypolerowany i błyszczący korzystnie działa na wnętrza pozbawione światła, gdzie dochodzi do zastojów energetycznych. Powinno się go unikać we wnętrzach służących wypoczynkowi, gdyż może wywoływać podenerwowanie. Idealnie harmonizuje z północno-wschodnią, południowo-zachodnią i północno-zachodnią stroną domu.